Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC: Bijo u Legiji,pa se ne stidim

Bijo u Legiji,pa se ne stidim 9 years 6 months ago #6545

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
  • Objave: 1478
  • Thank you received: 1
Bijo sam sedam godina u Legiji stranaca.Nisam ponosan,ali se i ne stidim.Sjecam se tog Maja mjeseca 88 godine kad sam stigo u Francusku.Stigoh do Pariza.Ono para sto sam imo,ode brzo.Sjecam se ,sjedim na klupi zeljeznicke stranice.Umoran,gladan.Neznam nikoga.Na govorim Francuski.Osjecam se izgubljen.Dignem glavu,i vidim veliku plakatu.Vojnik sa bijelom kapom a ispod pise.Legion Etrangere.Engaze vous. Covjek koji je sjedijo pored mene,pitam ga,dali govori engleski.Kaze mi,malko.Zamolih ga da mi prevede ono sto pise na plakati.Objasni mi da to Legija Stranaca pravi reklamu i da poziva ljude da se angazuju.Gledam onu moju tetuazu na lijevoj ruci.Peace end lowe.Rekoh mi nemoze to zajedno,moja licna filozofija zivota i Legija.Ja u ono vrijeme isfoliro JNA,osto samo 4 mjeseca u vojsci.Sta da trazim u Legiji.Medzutim dva tri dana poslije,nemadoh vise para.I nadzem se ispred vrata TE kasarne.Sjedijo sam skoro tri sata na jednoj klupi u parku koji je bijo deset metara od te kasarne.Rezmisljo,sjeco se svega onoga sto sam cuo o Legiji Stranaca.Sjecam se bilo me je strah.Poslije tri sata smogo sam malko hrabrosti pa pridzem vtatima i pritisnem zvono.Vrata se otvore.Otvori mi vrata neki mali div.Najmanje dva metra u visini i metar i sirini.Vidim nosi kosulju kratkih rukava.Istetviran,ozbiljan,mrgudan.Prica mi na Francuskom.Kazem mu na engleskom da ne govorim francuski,i pitam ga dali govori engleski.Mali ironicni osmijeh pa mi rece da je on englez.U isto vrijeme me pita sta ja hocu.Polahko skoro stidljivo rekoh mu da hocu da se angazujem u Legiju.Pa hajde udzi rece mi.Prelazim preko vrata.Imam osjecaj da se bojim.Strah me je.Pitam se u kojem sranju ces se naci.
Last Edit: 9 years 5 months ago by Mare.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6548

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
Uvede me u jednu prostoriju,ko cekaonica.Pa mi rece cekaj.Poslije pola sata dodze i rece."Hajde sa mnom".Pratim ga.Odvedeme u jednu kancelariju.Otvori mi vrata.Kaze udzi.Udzem.Jedan covjek me gleda.Rece mi po naski"Zatvori vrata i sjedi".Zbunjen,zatvorim vrata i sjednuh na stolicu.Gleda me.Kako se zoves.Odgovorim.Odakle si.Odgovorim.Znas li gdje si.Sutim.Ponavlja pitanje.Neznam.Nikad nisam bijo.Odgovorih.Nasmija se.Rece mi"Pa u Legiji Stranaca".Jasta odgovorih.Ma nisam nesto bijo siguran.Imo sam osjecaj da sanjam one lose snove.Evo,rece mi imam dvije knjige.Jedna je"Osobe koje trazi Francuska policija",druga"Inrerpol".Ako te nadzem u jednoj od ove dvije knjige ti ces u zatvor umjesto u Legiju.Jesil razumijo.Jesam,rekoh.Okrece listove.Ja cekam.Nema te.Za mene je u redu.Sad ce te doktori pregledati,pa ako nemas fizickih problema onda ces postati nas.Gledam ga.Koji nas.Sta to znaci,mislim.Vratim se sa onim "mojim" englezom.Odvede me u drugu prostoriju.Oduze mi sve licne stvari.Dade mi patike,carape,gace,majcu i trenerku na kojoj pise Francuska Vojska.Rece mi,"Tamo je tus.Idi okupaj se i stavi ovo sto sam ti dao.Ostalo je konfiskirano.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6549

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 5111
  • Thank you received: 19
Mare ovo je zaista intresantno i rijetka je prilika da se sazna nesto vise o Legiji.

Samo nastavi, ja bar to citam rado i sa nestrpljenjem ocekujem nastavak!
Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6551

• Mustafa
  • Mustafa's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 6600
  • Thank you received: 54
A ja bih Mareta zamolio da nastavi sa pisanjem, i misljenja sam da bi ovakva prica mogla ici na naslovnu stranu - kada se zavrsi (u jednom komadu ili u vise prica...)... "Rogaticanin u Legiji stranaca"

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6555

• webmaster
  • webmaster's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 3012
  • Thank you received: 11
I meni je ovo plaho interesantno...
Ne zaboravimo Rogaticu...

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6558

• Ahmed
  • Ahmed's Avatar
  • Novi Član
  • Objave: 9
Samo nastavi Mare

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6569

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
Ja se okupo i presvuko."Englez" me ceka u hodniku.Uze onu moju "civilnu"odjecu.Pokazuje mi da ga pratim.Popesmo se na sprat.Otvori mi jedna vrata,pusti me da udzem pa zatvori.Unutra desetak ljudi.Veliki sto ,stolice i kreveti.Oni vojnicki,na sprat.Ostadoh tu dvije sedmice.Nista se ne dogadza.Dani prolaze monotono.Budzenje,sredzivanje kreveta,ciscenje sobe,hodnika i ostalih prostorija.Dorucak,rucak vecera,pa na spavanje.Svaki dan dolaze novi kandidati za Legiju.Ima nas vec tridesetak.Kinez,Amerikanac,nekoliko Francuza,Rusa,Rumuna....i ja.I dodze to vece,kad nam dadose nasu licnu odjecu.Sutra cemo vozom ici u sabirnu kasarnu Legije Stranaca.Sutradan poslije pet sati voza,stigli smo.Na ulazu zeljeznicke stanice pise Marseille.Na peronu nas cekaju dvojica legionera.Napolju nas ceka autobus pa pravac kasarna.Velika kasarna.Autobus prolazi polahko kroz kasarnu.Gledam kroz prozor.Puno legionera.Jedni trce,drugi marsiraju.Autobus se zaustavi pred jednom zgradom.Izlazimo.Gledam.Na zgradi pise."Regrutni centar Legije Stranaca"

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6576

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
Ostadoh tu skoro mjesec dana.Nadzoh i neke "zemljake".Pricamo isti jezik,pa nako na stranu,pricamo izmedzu nas.Zezaju nas.Kazu Yugo-mafija.Medzutim niko nas ne dira.Dani prolaze.Izmedzu posjeta doktorima i ispitivanja po raznim kancelarijama.Doktori hoce da vide jesil zdrav.Oni u kancelarijama da sazne ko si, sta si,odakle si.I narocito pitanje."Kakva ti je motivacija.zasto ti hoces uci u Legiju"?Bijo jedan mali,19 godina,odgovorijo da voli rat i da bi volio ubijati.Sutradan ga odvedose do ulazne kapije.Izbacise ga napolje.U medzu vremenu svi smo prosli kod brice.Svi na nulu.Dodze i taj dan.Prolazim u kancelariji kod pukovnika koji je sef za regrutaciju.On ti kaze dali ces ostati ili ces se popeti u autobus,koji ce te vratiti na zeljeznicku stanicu.Naucili nas kako se treba ponasati u kancelariji visokih oficira.Udzem predstavim se.Kaze mi da sjednem.Nisam znao da je to zadnji put da mogu da sjednem u kancelariji jednog oficira.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6577

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 6916
  • Thank you received: 10
Aferim komso.
Nisu Gracanicu djaba zvali Holivud:woohoo:
ucinimo nesto za nas grad

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 9 years 6 months ago #6619

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
Gleda papire.Svrijemena na vrijeme me pogleda.U kancelariji sa nama onaj podoficir."Zemljak".Tu je da prevodi.Zavrsi citanje,gleda me pa rece."Znaci ti hoces da postanes Legioner.Sto se mene tice nema problema,medzutim moja je duznost i obaveza de ti postavim ovo pitanje.Jesili siguran.Dali si spreman odreci se svoje drzave i uci u porodicu koja se zove Legija Stranaca.Nasa deviza je LEGIO PATRIA NOSTRA.Ako si spreman evo ovdje je tvoj ugovor od 5 godina.Potpisem nako na brzinu.Bez razmisljanja.Rece mi da mu je "draga moja odluka i da cu za dva tri dana ici u jedan drugi grad gdje je kasarna gdje Legija formira buduce legionere.Izadzoh u hodnik.Oni sto cekaju u hodniku pitaju me kako je bilo.Primljen.Odgovaram a u glavi mi postavljam hiljadu pitanja.Kako to,zasto to,sta te ceka....Tri dana poslije javise nam da cemo biti prebaceni nekih 350km.Pravac vojna obuka.
Moderators: Mustafa
Time to create page: 0.346 seconds