RJEČNIK BOSANSKOG JEZIKA

Činjenica da je prof. Dževad Jahić preuzeo napor da nam podari desetotomni Rječnik bosanskog jezika od najveće je naučne, kulturne i praktične vrijednosti i to je čin za svaku pohvalu i podršku.

RJEČNIK BOSANSKOG JEZIKA, našeg sugrađanina prof. Dževada Jahića u 10 tomova predstavlja do danas najveći projekat u bosanskom jeziku, a nastao je u rezultatu autorovoga desetogodišnjeg rada na njemu.

 

 

RJECNIK BOSANSKOG JEZIKA u 10 tomova

 

 

RJECNIK BOSANSKOG JEZIKA u 10 tomova predstavlja do danas najveci projekat u bosanskom jeziku, a nastao je u rezultatu autorovoga desetogodisnjeg rada na njemu. U Rjecniku je po prvi put cjelovitije, modernom leksikografskom metodom, predstavljeno leksicko bogatstvo bosanskog jezika, autenticnog jezickog naslijedja, njegove ocuvanosti i njegove savremane upotrebe.
Rjecnik obiluje ogromnom gradjom primjera iz jezika bosnjacke usmene knjizevnosti, sto se prije svega odnosi na narodnu epsku pjesmu, a posebno na sevdalinku i baladu.
U njemu je, kao potreba upotrebe rijeci u natuknici, veliki broj primjera iz jezika najznacajnijih bosnjackih pisaca, od onih najstarijih do savremenih, sto sve skupa sluzi kao svojevrsna i pouzdana ilustracija izvornosti bosanske jezicke tradicije i samosvojnosti bosanskog jezika, pri cemu se ta tradicija na najocitiji nacin ogleda upravo u njegovom rijecnickom fondu.
Znacajan dio gradje Rjecnika sacinjava i naucna, publicisticka i druga slicna literatura. Gradja je u Rjecniku precizno definisana po nivoima i stilovima upotrebe, tako da bi Rijecnik trebao predstavljati nezamjenjiv orijentir i izuzetno koristan prirucnik za kontinuirano sticanje znanja o tome kakvu sve funkcionalnu cjelinu i izrazajnu sirinu i dubinu posjeduje bosanski jezik.

 

 

RJECNIK BOSANSKOG JEZIKA u 10 tomova sadrzi oko 800.000 natuknica, a unutar njih oko 350.000 razlicitih i opisanih jezickih jedinica, sto ga svrstava u red jednojezicnih rjecnika srednje velicine.
U okviru svake natuknice, daju se etimologija, zatim relevantni gramaticki opis s akcenatskim kategorijama u duhu standardnog jezika, znacenja i definicije, a posebno sintagmatski i frazeoloski izrazi.
U Rjecniku je sakupljena ogromna gradja bosanskog jezika, kakva do sada nigdje, ni u blizu takvog obima, nije predstavljena ni objasnjena.
S ovim Rjecnikom po prvi put dobivamo moderan leksikografski izvor za nase poznavanje bosanskog jezika onakvog kakav on zaista jeste, kao historijska i savremena pojava, u njegovoj govornoj i pisanoj formi, kolokvijalnoj ili njegovoj standardnojezickoj upotrebi, cime se i sam bosanski jezik napokon i sa punim pravom ukljucuje u brojnu porodicu savremenih slavenskih i evropskih jezika.
Tome jeziku ovakav Rjecnik je itekako nedostajao, a taj nedostatak evo u prilici smo otkloniti.

Autor: Dzevad Jahic
Izdavac:
Akademija nauka i umjetnosti BiH
Bosnjacki klub 33
BZK “Preporod”
Glavni i odgovorni urednik
Akademik Muhamed Filipovic

Sta akademik Muhamed Filipovic kaze o ovom projektu.

Cinjenica da je prof. Dzevad Jahic preuzeo napor da nam podari desetotomni Rjecnik bosanskog jezika od najvece je naucne, kulturne i prakticne vrijednosti i to je cin za svaku pohvalu i podrsku.
To je znacajan iskorak u pravcu konacnoga postavljanja problema naseg jezika na pravi nacin i na pravo mjesto. To jest, u najvise i najodgovornije naucne projekte i planove, a time, nadamo se, i u odgovarajuce drustvene i drzavne institucije.

Jezik trazi svoju istinu i pravdu. Njegova istina i pravda nije politicka i nju ne mogu donositi i definirati oni koji su donedavno, iz politickih potreba ubrzano i stoga sasvim nedovoljno, ucili jezik jedne nam susjedne zemlje ili zemalja da bi im on postao maternjim jezikom, a vec su ga imali, i to veoma lijepog i jasnog pa su ih razumijevali i njihovi susjedi i njihovi roditelji, koji ih, kakve li ironije, sada ne razumijevaju. Stvar jezika je stvar nauke i kulture, a ne politike. Nadajmo se d ace cinom pojave ovog Jahicevog Rjecnika zapoceti jedna epoha neucnog i odgovornog odnosa prema onom sto nazivamo bosanskim jezikom, koji je, i historijski i u savremenom kontekstu, bio i ostao jedna jezicka datost koja se u nasoj historiji moze jasno prepoznavati i koja ima svoja prava po logici prava istine, a ne nasilja ni politike.

Velika je stvar da mozemo objaviti desetotomni Rjecnik naseg bosanskog jezika u uvjetima u kojima zivimo i radimo i u kojima se nauka jedva odrzava. To imamo zahvaliti Dzevadu Jahicu, izuzetnom poznavaocu naseg jezika, serbokroatisti, odnosno bosnisti od formatqa i velikog znanja i erudicije, te ponadati se da ovaj njegov project nece bit ii zadnji na kojem ce on raditi.

Komentariši