U haremu Alipašine džamije odata počast heroju odbrane Žepe Avdi Paliću

Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović danas je s članovima porodice i saborcima položio cvijeće i odao počast pukovniku Armije RBiH i glavnokomandujućem odbrane Žepe Avdi Paliću, koji je na današnji dan 1995. godine zarobljen, a potom i mučki ubijen od strane agresora na našu zemlju.

U haremu Alipašine džamije prisutni su se još jednom prisjetili velikog heroja, čovjeka koji je ostavio trajan pečat u modernoj historiji naše domovine, a Ja’sin je također proučen Amiru Imamoviću i Mehmedu ef. Hajriću.

Ovom prilikom, ministar Osmanović je kazao kako je neophodno kontinuirano graditi temelje kulture sjećanja i kroz sjećanje na naše heroje.

“Heroj odbrane Avdo Palić stao je goloruk da brani svoje Žepljake, i ostaće upamćen kao čovjek koji se predao kako bi svom narodu osigurao siguran izlazak iz opkoljene Žepe. Takvim se herojima hvalimo danas, njih ne puštamo zaboravu. Ponosan sam što sam imao prilike da branim istu domovinu, zajedno sa svim našim herojima među kojima je bio i pukovnik Avdo Palić. U njegovanju kulture sjećanja ne smijemo pokleknuti, jer ona je emanet našim budućim naraštajima. Neka je vječni rahmet svim našim šehidima i herojima odbrane Bosne i Hercegovine”, poručio je danas ministar Osmanović.

Pukovnik Armije Republike Bosne i Hercegovine Avdo Palić zarobljen je 27. jula 1995. godine. Zarobio ga je pomoćnik načelnika za bezbjednost i obavještajni rad Generalštaba VRS Zdravko Tolimir i doveo na komandno mjesto kod generala Ratka Mladića. Narednih petnaest dana Palić je proveo u Rogatici, gdje ga je ispitivao načelnik bezbjednosti Generalštaba Ljubomir Beara, da bi nakon toga bio prebačen u garnizonski vojni zatvor Vanekov mlin u Bijeljini odakle ga je u noći 5. na 6. septembar 1995. godine izveo Mladićev lični pratilac Dragomir Pećanac i od tada mu se gubi svaki trag.

Na pregovorima o evakuaciji civila iz zaštićene zone Žepa 27. jula 1995. godine, u ukrajinskom kampu UNPROFOR-a na Bokšanici kod Žepe, zajedno s Palićem, zarobljeni su i Mehmed Hajrić i Amir Imamović, članovi ratnog Predsjedništva Žepe, koji su također ubijeni. Lokacija na kojoj je mučki ubijen Avdo Palić nije poznata. Prema nalazima obdukcije zaključeno je kako je najvjerovatnije ubijen pucnjem u glavu. Pretpostavlja se da mu je pucano s leđa. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz masovne grobnice u novembru 2001. godine, ali nisu bili identificirani do augusta 2009. godine.

Današnje obilježavanje upriličeno je u organizaciji Muftijstva goraždanskog i Medžlisa Islamske zajednice Žepa, kao dio tradicionalne Šehidske dove organizirane povodom obilježavanja pada zaštićene zone UN-a Žepa.

Komentariši