Rogatica – Dokument iz 1916 godine, upis dvojice polaznika Rogatičke medrese

Danas sam došao do dokumenta iz 1916.god., koji po ko zna koji put potvrđuje da je selo Pokrivenik džemat Lubardići (Rogatica), mjesto odakle nam dolazi najveći broj imama (hodza,efendija) u Bosni i Hercegovini.
Naime, u ovom dokumentu iz 1916 .godine, zabilježen je upis dvojice polaznika Rogatičke medrese, a to su Smajić Muhamed upisan 1910. god. i Smajić Omer upisan 1914.god., obojica kao redovni đaci i porijeklom iz sela Pokrivenik.
Inače, Šudžauddinova medresa, u narodu i spisama poznata samo kao medresa u Rogatici, bila je vrlo priznata i cijenjena po visokom kvalitetu obrazovanja.
Jedan od naših najpoznatijih pravnih pisaca na turskom i arapskom jeziku je Mehmed Refik ef.Hadžiabdic. Rodjen je 1813.g. u Rogatici.
Godine 1866. imenovan je za vrhovnog vjerskog poglavara šejh ul islam u Osmanskom carstvu.
On je ujedno bio jedini bosanski musliman s titulom šejh ul islam
Rogatička medresa zapaljena je 1914.god. od zločinaca iz Crne Gore, da bi 1930.god.nakon 200 god. postojanja bila i definitivno zatvorena u vrijeme Kraljevine Jugoslavije..

autor: Halil Smaic

Manje je poznato da je u Rogatici bila i jedna medresa. U njoj su vjersko i svjetsko naukovanje završili mnogi Rogačani.

Prema pisanju rahmetli dr. Ismeta Kasumovića u knjizi „Školstvo i obrazovanje u bosanskom ejaletu za vrijeme osmanske uprave“ ova medresa se zvala Šudžauddinova medresa i ako se najčešće spominje samo kao „medresa u Rogatici“. Zgrada medrese se sastojala od deset soba za stanovanje učenika, jedne dershane te drugih neophodnih prostorija za medresu internatskog tipa i dvorišta. U prizemlju medrese sa istočne strane bila su četiri velika dućana čija je kirija bila namjenjena za ulaganje u fond za održavanje medrese i druge namjene, navodi se u spomenutoj knjizi.

Muhamed Škaljić, muderris u spomenutoj medresi od 1898. godine, u „Opisu medrese u Rogatici“ od 21.07.1921. godine, piše da je ovu medresu 1900. godine narod sagradio a da je ista već 1914. godine izgorjela. On piše da je škola tada imala osam učenika i služila za naobrazbu imama i hodža.

Medresa u Rogatici je nakon 1930. godine prestala sa radom kao i mnoge druge medrese po manjim mjestima u BiH kako piše u „Prvom izvještaju o radu Ulema-medžlisa u Sarajevu“ iz 1932. godine.

Komentariši