Kako vlast u RS-u kroz zakon o katastru uzima imovinu Bošnjaka 

Prošlo je 13 godina otkad je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Zakon o premjeru i katastru kojim se propisuju nadležnosti Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Od tada postoje brojni primjeri na osnovu kojih se može zaključiti koji je bio stvarni cilj.

O ovoj temi je za portal Klix.ba govorio poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ramiz Salkić.

Kazao nam je da na njegovu kancelariju svakodnevno dolaze žalbe građana, prije svih Bošnjaka, koji primjenom ovog zakona gube imovinu.

Objasnio nam je kako se to dešava.

“Prvo se raspiše opšti poziv da je počelo izlaganje i primjena Zakona o premjeru i katastaru za određenu katarstarsku opštinu. Vi ako pripadate toj opštini, dobijete poziv da tog i tog dana dođete na izlaganje. Ponesete sa sobom svoj posjedovni list. Ali, za sve lokacije za koje su oni zainteresovani da uzurpiraju, dolazi i entitetski pravobranilac. On vam kaže kad vi dođete sa posjedovnim listom ‘ne, ne, mi imamo taj i taj papir iz vremena tog i tog da je to naše’. Onda komisija za izlaganje ima autonomno pravo da odluči između mene i vas koji se sporimo oko lokacije da kaže da je to vaše ili moje. A, onda ja, ako nisam zadovoljan, imam pravo da u roku od pet godina pred nadležnim sudom dokažem da je to moje. Sad Bošnjaci moraju ići na sud da dokažu da je to njihova imovina, a ne da ide pravobranilac da dokazuje da nije to naša imovina”, kazao je Salkić što jasno ukazuje na to da vlast u RS-u pokušava stvarnog vlasnika imovine ‘slomiti’ kako bi on odustao.

Kako nam kaže, ovdje se radi o sprezi geodetske uprave i entitetskog pravobranioca u želji da se smanji udio imovine Bošnjaka u RS-u.

“Pri tome, ovim zakonom, mnoge porodice se neće moći nikako obavijestiti jer žive u inostranstvu. Oni neće doći na izlaganje, njihova imovina će ostati bez vlasnika. A, da ne govorim o porodicama koje su kompletne ubijene”, pojasnio je.

Ipak, suština svega je, kako kaže, pribavljanje imovine u korist Republike Srpske i pokušaj da se na taj način, korak po korak, slabi država Bosna i Hercegovina da bi se to kasnije koristilo kao podloga za dalje strateške odluke i poduzimanje koraka koji vode ka separatizmu.

“Ako ja sad imam parcelu i proglasi se da nije moja već je bila imovina opštenarodnog dobra prije rata. Oni tu imovinu knjiže kao imovinu RS-a pri čemu to je državna imovina. Ako nije moja, ako je bila opštenarodna, onda je logično da je to državna imovina, a ne imovina RS-a. Tako knjiže svu imovinu koju uzimaju kroz ovaj zakon”, zaključio je Salkić.

Na ovaj način jasno možemo vidjeti kako vlast u Republici Srpskoj u tišini pokušava ostvariti ciljeve koje predsjednik tog entiteta Milorad Dodik i ne krije – da od entiteta napravi državu.

Osim na način da imovinu prepisuje Republici Srpskoj, vlast u RS-u se iz državne Bosne i Hercegovine pokušava odvojiti i kroz brojne druge načine, a jednom od njih smo svjedočili i na nedavnoj sjednici Narodne skupštine. Tada je NSRS usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose.

Svrha ovog zakona je političke prirode – omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u RS-u.

Na ove načine vlasti u RS-u koriste zakonske osnove kroz koje vrše politički pritisak na institucije BiH i narušavaju ustavni okvir države.

Komentariši