Autor: Fuad Šahinpašić Pixi
Prvi vokalnoinstrumentalni sastav “ Primusi” u Rogatici, formiran je u jesen l966. g. i djelovao je pri KUD “ S.V.Čiča” Rogatica. Činili su ga:
l. Janković Dragomir – Belegija- solo gitara i vokal,
2. Šahinpašić Fuad- Pixi- vokal,
3.Džindo Sabrija, ritam gitara,
4. Kustura Salim bas gitara i
5.Radović Slobodan -Škembo,bubnjevi.
Povremeno je u grupi svirao Sokolović Hamdo – Haka. Grupa je svirala redovno igranke i zabave. Gostovala je i po okolnim gradovima, a 1969. g. grupa prestaje sa radom. Uporedo sa radom „Primusa“ u Rogatici je formirana nova grupa, i zvali su se VIS „ H.E.Crni“. Ime su dobili po uglednom privredniku sa opštine Rogatica a koji je nastrado u saobraćajnoj nesreći. Oni su vježbali na tavanu zgrade u Titovoj bb. Postava je bila:
1. Ćorić Zoran – Zoka solo i ritam gitara,
2. Behlulović Muhidin – Muše -bas gitara i
3. Čamo Šukrija- Šulc – Bubnjevi.
Kasnije im se pridružuju Hasečić Muaz-Hazz i Durmišević Zijad-Zika. Povremeno su svirali na igrankama koje je organizovao Vis “ Oluja”.Početkom l97o. g. , a po povratku iz JNA, grupi H.E.Crni se priključujem i ja – vokal i Radović Slobodan-Škembo, bubnjevi. To ljeto i jesen, grupa je svirala u holu osnovne škole u Rogatici. Znači, Zoka, Muše, Škembo, Hazz i ja. Koncem 1970. g. ja i Škembo napuštamo grupu te sa prosvjetnim radnikom i muzičarem, koji je ostavio dubok trag u ovoj oblasti u Rogatici, Urošević Miroslavom – klavijaturistom, Kozić Negom- solo gitaristom, Durmišević Zijadom – bas i Hasečić Muazom – ritam gitara formiramo vis „Oluju“.Škembo ubrzo napušta grupu te dolazi fotograf Ljoti Ismet za bubnjara i vokal.
Ubrzo Urošević Miroslava- Argosa na klavijaturama- mijenja Behlulović Muhidin – Muše, a Durmišević Zijada, Ćorić Zoran. Nakon toga je i Ljoti Ismeta na bubnjevima zamjenio Behlulović Teufik – Tale. Zatim odlazi i Muše i u grupi ostaju i rade najduže ja – šef grupe, Nego, Zoka , Hazz i Tale. Nešto kasnije grupi se kao vokal priključuje i Škaljić Rusmir- Jaki.
Grupi su davana slijedeća imena: “ Gold Bojs” čije ime je trajalo deset dana jer je iz KUD-a koji nam je davao prostorije i instrumente stigla zabrana nastupanja pod stranim imenima. Ismet predlaže da se grupa zove „ Sirotinjske suze „. Dvije- tri igranke su odsvirane pod tim imenom i iz istog izvora je dosla opet zabrana.
„Kakva sirotinja, kakve suze“.
Tih dana smo vježbali naporno jednu tešku pjesmu, koju je na jednom festivalu otpjevala Josipa Lisac, a u drugoj verziji slovenačka grupa „ Mladi levi“, a koja se zvala „Oluja“. Posto smo tada bili u dilemi kako da se zovemo, ja od muke , jer je valjalo otpjevati tu pjesmu a Nego i Zoka navalili da je skinu, predložih ime te pjesme, i osta“ Oluja“
Svirale su se, redovno dva puta sedmično, igranke. Najljepše od njih svirane su u “ Crvenoj Ruži”. Grupa je svirala zabave, maturske večeri i svirkom propraćala sve državne praznike. Grupa “ Oluja” uz rogatičkog entuzijastu Šefika Isakovića, tradicionalno je svakog ljeta organizovala festival pjevača ametera zabavne i narodne muzuke. Izgradnjom novog Hotela “ Park”, grupa je svirala u velikoj sali starog hotela igranke. Organizovala je i svirala Nove godine u Domu kulture kod Pašana. Posebno kvalitetne igranke svirane su u zimu 1973. kada se grupi privremeno priključio trubač Hari, Brčak, sa privremenim prebivalištem u Foči. Grupa je svirala igranke i u Goraždu, Višegradu, Sokocu, maturske večeri u Han Pijesku.
U sastavu KUD-a i njihovog programa grupa je svirala u : Mariboru, Tuzli, Pljevljima, Ivangradu ,Kolašinu, Plavu, Andrijevici, Priboju ,Prijepolju, Rudom i Foči. Ja pjevam na takmičenjima pjevača zabavne muzike u okviru MOS-e u Goraždu, Priboju i Foči ali bez većeg uspjeha. Kao predstavnik istočne Bosne / kvalifikacije u Goraždu/ pjevam na festivalu “Mladi pjevaju proljeću” Sarajevo l973, g. ali bez većeg uspjeha. Po potrebi, kao što su zabave, grupi se priključivao Mešić Muhamed- Abeda, vokalni solist narodnih pjesama , Lihić Nedim- harmonika i klavijature, i Bašević Ljubomir – harmonika. Grupa je prestala sa radom l977. g. Grupa je imala i ljude koji su bili stalno uz istu i koji su imali neke zadatke kao tehničari i ostali. Pomenimo:
Avdagu , Čoju, Neda Behlulovica, Somu, Nasku Titurića , Naila Kukavicu, Bandić Vukolu, Prašo Selimira, Ibrahima Hodžića -Coeta, Mehu Cigu- taxistu, Šerbu. Biće još.
U Rogatici je prije djelovao i Zavičajni klub djaka i studeneta. Ponešto znam i o tom, mada sam bio mlad, zatim pomenuću i ljude koji su ponekad pjevali na rogatičkom ljetu ili zabavama kao sto su: Lopičić Amra, Šošo Kimeta i neke za koje ćete se iznenaditi, kao što je Jahić Dževad, profesor.
Za sada toliko .
Evo jos par slika: